Jak radzić sobie z maluchem, którego dopadło przeziębienie?

1. CO NA GORĄCZKĘ?

Organizm dziecka często reaguje na infekcję wysoką gorączką. Mówimy o niej wtedy, kiedy temperatura ciała przekroczy 38 stopni. Dorośli często mają dylemat, kiedy zacząć zbijać temperaturę.

Odpowiedź brzmi- niekoniecznie od razu. Umiarkowana gorączka działa na organizm pozytywnie, przyspieszając walkę z drobnoustrojami, jednak zbyt wysoka i zbyt długo się utrzymująca prowadzi do wyczerpania organizmu. Temperaturę zbijamy najczęściej preparatami zawierającymi ibuprofen lub paracetamol.

Badania wskazują, że ibuprofen ma lepsze działanie przeciwgorączkowe niż paracetamol! Malutkim dzieciom lepiej podać lekarstwo w postaci czopka. Starszym- syrop.

W przypadku lekkiego przeziębienia lub innej infekcji objawiającej się podwyższoną temperaturą dajemy dziecku dużo pić, nie zmuszamy do jedzenia, nie przegrzewamy (jeśli nie sygnalizuje, że mu zimno) i obserwujemy.

2. KIEDY POJAWIA SIĘ KASZEL…

To reakcja na podrażnienie śluzówki. Jego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z niepożądanych substancji. W 80 % przypadków przyczyną kaszlu są wirusy.

Przy przeziębieniu kaszel najczęściej pojawia się po katarze i powoduje go spływająca po tylnej ścianie wydzielina. Może pojawić się podwyższona temperatura- zwłaszcza u niemowląt, które mogą reagować wysoką gorączką z powodu niedojrzałości ośrodka termoregulacji w mózgu.

Przyczyn pojawienia się kaszlu jest wiele, dlatego ważna jest wizyta u lekarza i ustalenie planu działania.

 

3. JAK POSTĘPOWAĆ Z CHORYM DZIECKIEM?

  • oczyszczać nos np. za pomocą aspiratora
  • jak najczęściej kłaść na brzuszku, żeby wydzielina mogła swobodnie spłynąć
  • stosować inhalacje solą fizjologiczną
  • dziecko powinno dużo pić
  • na podrażnioną śluzówkę dobrze działa chłodne powietrze, więc jak najczęściej wietrzymy pokój, a jeśli dziecko nie ma gorączki- zabieramy na spacer
  • łagodzimy podrażnienie śluzówki odpowiednimi syropami, które nawilżą gardło i krtań
  • małym dzieciom pomagamy w walce z kaszlem poprzez oklepywanie, układanie na brzuszku i częste noszenie w pionie

4. KIEDY IŚĆ DO LEKARZA?

Ogólna zasada jest taka- im młodsze dziecko, tym szybciej trzeba zgłosić się do lekarza. Podobnie, jeśli objawom towarzyszy wysoka gorączka,a dziecko kaszle przez sen.

Do lekarza zgłaszamy się natychmiast, jeśli pojawi się charakterystyczny kaszel szczekający, napadowy lub spastyczny (czyli taki, któremu towarzyszy napięcie mięśni i duszność).